en az müdahale,

en iyi restorasyondur.

Saruhan Mimarlık; Ayşe Karademir ve Süreyya Saruhan tarafından 1984 yılında kurulmuştur. Mimari proje ve uygulama ofisi olarak çıktıkları bu yolda, restorasyon uzmanı olarak benimsedikleri “en az müdahale, en iyi restorasyondur.” ilkesi ile tarihi eserlerin korunmasına hizmet vermektedirler.
Uygulamalarının titizlikle gerçekleştirilebilmesi için kuruluşlarından sonra bünyelerine kendi ahşap atölyelerini ve uygulayıcı firmaları olan S.T. Mimarlık LTD. ŞTİ.’yi katmışlardır.

Eski eserlerin kimliklerini kaybetmeden güncel yaşama uyum sağlaması ve teknolojinin yapıyı bozmadan adapte edilmesi önceliklerini oluştururken, yeni mimari tasarımların tarihi binalarla uyumlu projelendirmesi üzerine de çalışmalar yapmaktadırlar.

Mimari tasarımlarında ise odak noktaları doğal malzemeler ile yeni tasarımlar gerçekleştirmektir.

34 YIL

TECRÜBE

103

PROJE

58

UYGULAMA

çalışma

alanlarımız

  • Tarihi Eserlerin;
    -Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon Projeleri
    -Restorasyon Uygulamaları ve Kontrollük Hizmetleri
  • Mimari Tasarım ve Uygulama
  • İç Mimari Tasarım ve Uygulama

ekibimiz

Yüksek Mimar

Ayşe Karademir

İstanbul’da doğdu, Çengelköy’de büyüdü ve 1994 ten beri Anadolu Hisarı’nda yaşıyor. Kandilli Kız Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında; matematik, geometri ve resim dersine olan merakı mimar olmasında en büyük etkendir. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki Lisans eğitiminden sonra aynı çatı altında iki yıllık Yüksek lisans eğitimi aldı ve Restorasyon uzmanı oldu.Yeni adı ile Mimar Sinan Üniversitesi olan okulunun ilk mezunlarındandır.Ancak kendisini her zaman Akademi’li olarak tanımladı.Yüksek lisans yaptığı 1984- 1986 yılları arasında hem Bayındırlık Bakanlığı tarafından açılan Mimari yarışmalara katılarak derece ve mansiyonlar aldı; hem de Burdur, Kuruçay höyüğündeki Neolitik kazıda Prof.Dr. Refik Duru nun kazı mimarlığını 1991 yılına kadar yaparak arkelojik toz yuttu.Bu deneyimler kendisine meslek hayatındaki titiz, araştırmacı ve koruyan kimliğini kazandırdı. Eski eserlere olan koruyan ve kollayan merakında Boğaziçi’nde büyümüş ve yaşamakta olduğunun etkili olduğunu düşünmektedir. 1984 yılında henüz yüksek lisans öğrencisi iken sınıf arkadaşı Mimar Süreyya Saruhan ile kurduğu mimarlık ofisinde keyifle çalışmaya devam ediyor.

Yüksek Mimar

Süreyya Saruhan

İstanbul’da doğdu.İlkokul yıllarında başlayan arkeoloji merakı sayesinde Arkeoloji Müzesi çocukluk anılarında ön plandadır. Ancak üniversiteye girişte tercihini Mimar olmaktan yana kullanıp; Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girmiş ve mezuniyetinin ardından Arkeolojinin mimari versiyonu saydığı için Restorasyon Ana Bilim dalında Yüksek Lisansını yapmıştır. Arkeolojiye olan tutkusu ile 1983-1991 yılları arasında Elazığ,İmikuşağı Köyündeki kurtarma kazısında çalıştı ve Burdur, Kuruçay höyüğündeki Neolitik kazıda Prof.Dr. Refik Duru ‘nun kazı mimarlığını yaptı. Yüksek lisans öğrenciliği devam ederken Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından açılan Mimari yarışmalara katıldı; derece ve mansiyonlar aldı. Mimarlık öğrenciliği ve mesleğinin ilk yıllarında Anadolu’yu gezerek tarihi kentler ve arkeolojik alanlarla ilgili yaklaşık 6000 dia’lık bir arşiv oluşturdu. 1984 yılında henüz yüksek lisans öğrencisi iken sınıf arkadaşı Mimar Ayşe Karademir ile kurduğu Saruhan Mimarlık’ta yıllardır heyecanla üretmeye ve tarihi binaları korumaya devam ediyor.

Yüksek Mimar

Ela Saruhan

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünden 2015 yılında mezun olmuştur. 2016 yılı itibariyle Saruhan Mimarlık ekibine dahil olmuştur. Mezunu olduğu üniversitenin Restorasyon Yüksek Lisans Programı’nı 2019 yılında tamamlayarak ve Saruhan Mimarlık’ta mesleğini yürütmeye devam etmektedir.

Restoratör

Özlem Bayram Kalender

Dumlupınar Üniversitesi Restorasyon bölümünden 2001 yılında mezun olmuştur. 2002 yılından beri Saruhan Mimarlık’ta çalışmaktadır.

Mimar

Banu Köker

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakülesi, Mimarlık bölümünden 2003 yılında mezun olmuştur.2004 yılından beri Saruhan Mimarlık’ta çalışmaktadır.

Muhasebe

Tuğba Çoker

Ticaret Meslek Lisesi’nden 2001 yılında mezun oldu. 2004 yılından beri Saruhan Mimarlıkta çalışmaktadır.